הליכה נורדית

הליכה נורדית – על יתרונות השיטה וטכניקות ההליכה

מאת: צוות HiMed | עודכן לאחרונה בתאריך 20/3/2022 

הליכה ספורטיבית רגלית נחשבת ענף ספורט חביב ומועדף על ישראלים רבים וכיום ניתן למצוא כמעט בכל שעות היום הלכים והלכות בפארקים, ברחובות ובחופי הים. יתרונותיה של ההליכה הרגלית מוכחים וידועים לכל, אבל האם ניתן להפוך את ההליכה הפשוטה למועילה יותר? בהחלט כן, ובקלות… הכירו את ההליכה הנורדית, הדרך שלכם להפיק יותר מההליכה הרגלית היומית וללא השקעת מאמץ נוסף, נהפכו – המוטות רק יקלו עליכם את הפעילות!

מקורה של ההליכה הנורדית: במקור מוטות ההליכה הנורדיים הומצאו על מנת לחקות את פעולת מגלשי הסקי בתקופה בה לא ניתן לגלוש. במהרה התגלו יתרונותיהם הרבים כגון שמירה על שיווי משקל, חיזוק שרירי ליבה, הפחתת עומסים על מפרקים ועוד.

יתרונות השיטה: ההליכה הנורדית עוזרת למתאמן לשלב אימוני סיבולת לב-ריאה יחד עם אימון המחזק את שרירי חגורת הכתפיים, זרועות, שרירי הליבה וכמובן הרגליים. בהליכה ללא מוטות האדם מפעיל אך ורק את השרירים מקו המותן ומטה (כאשר רוב רובו של העומס “נופל” על הברכיים) אך הוספה של מוטות הליכה נורדיים מאפשרת למתאמן להפעיל גם את שרירי פלג הגוף העליון ולמעשה ההליכה הנורדית מפעילה בין 80-90% משרירי הגוף וזאת בניגוד לכ-50% בלעדיהם.

מעבר למשמעות הברורה של חיזוק חלק גדול יותר של הגוף, הליכה נורדית עוזרת למתאמן גם לשרוף יותר קלוריות (מחקרים מראים שההליכה הנורדית יכולה לשרוף עד כ-67% יותר קלוריות!). יתרונות נוספים בהליכה נורדית הם הגברת קצב שריפת השומן של הגוף, הורדת רמת הכולסטרול “הרע” (LDL) והעלאת הכולסטרול הטוב (HDL), הפחת כאבים כרוניים, הפחת העומס על המפרקים, שיפור הסיבולת ועוד. יתרון משמעותי נוסף הוא שיפור היציבות ע”י הגדלת נקודות המגע בקרקע משתיים לארבע – יתרון זה משמעותי מאד כאשר מדובר באוכלוסייה מבוגרת יותר ולכן רופאים רבים ממליצים לאוכלוסייה המבוגרת או כאלו הסובלים מתסמונת פרקינסון להשתמש במוטות הנורדיים. אחרי שמנינו את מרבית היתרונות הבריאותיים חשוב להזכיר יתרון נוסף וחשוב לא פחות – הליכה נורדית היא הליכה מהנה! במקומות רבים היא הפכה לפעילות חברתית נפוצה וכיום ניתן למצוא יותר ויותר הלכים נורדיים ברחבי העיר, פרקים ואפילו בים.

על המוטות: חשוב להבהיר כי מוטות הליכה המשמשים לטיולים אינם מוטות נורדיים! ייחודם של המוטות הנורדיים הוא במערכת וצורת האחיזה של המוטות בכף היד. בניגוד למוטות טיולים בהם האחיזה במוט רופפת, במוטות הנורדיים יש למשתמש אחיזה מלאה ויציבה של כף היד והאצבעות ובדרך זאת ניתן להעביר עומס ממפרקי הגוף למוטות עצמם.

הליכה נורדית – הטכניקות העיקריות

הליכה נורדית - הטכניקות
הליכה נורדית עם מוטות – HIMED

ישנן מספר טכניקות עיקריות לביצוע הליכה נורדית מיטבית:
* בשיטה הראשונה המשתמש עובד באופן סימטרי ובכל תנועה שולח קדימה את שני המוטות, נועץ אותם בקרקע ומשתמש בהם על מנת לבצע תנועת משיכה קדימה של הגוף תוך כדי ביצוע מספר צעדים.

* השיטה השנייה מדמה את פעולת הרגליים, כלומר מוט אחד “נשלח” קדימה והשני נשאר לצד הגוף, כאשר התנועה מתבצעת לסירוגין ותמיד המוט והרגל ינועו בו זמנית (ניתן לבצע תנועת מוט-רגל נגדית או מוט-רגל זהה).

בשתי השיטות ההמלצה היא להתחיל לאט ועם הזמן ניתן להגביר את הקצב ולבנות מהירות באמצעות תנועת הזרועות.

למי ההליכה הנורדית מתאימה?

הליכה נורדית מתאימה לכולם אך עם זאת ישנן אוכלוסיות שלהן היא מתאימה יותר ואפילו עדיפה על פני “הליכה רגילה”, כך למשל עבור מבוגרים, אנשים הסובלים מחוסר יציבות ושמירה על שיווי משקל, אנשים הסובלים מתסמונות שונות כדוגמת פרקינסון ועוד. חשוב לזכור שבחלק מהמקרים האלו יש להיוועץ עם גורם רפואי מתאים ולקבל הדרכה מתאימה לפני השימוש. לסיכום הדברים, הליכה נורדית היא קלה לביצוע ובעלת ראיות מוכחות לשיפור מדדים בריאותיים שונים.

מזמינים אתכם להתרשם ולהתנסות עם דגמי מוטות ההליכה הנורדיים החדשים שאנו מציעים לרכישה כאן באתר – אנחנו כאן כמובן לעזור, להנחות ולהדריך, לקטלוג שלנו לחצו כאן-> מוטות הליכה ותרגול.

 

 

 

שתף עם חברים
יש לכם שאלה לגבי המוצר או כל שירות אחר? אנחנו כאן כדי לסייע -